Dobre słowo od psychologa

Szanowni Państwo,
z uwagi na trudną sytuację dotyczącą koronawirusa przekazuję Państwu parę wskazówek, w jaki sposób rozmawiać z dzieckiem i jakie podjąć działania w okresie walki z pandemią.
1. Staraj się rozmawiać z dzieckiem spokojnie, nie przenoś swoich obaw i lęku na dziecko. Każda emocja, która się pojawia u dziecka jest ważna, dzieci radzą sobie z trudną sytuacją na wiele sposobów.
2. Ważne jest, aby przedstawić dziecku realną sytuację, dlaczego nie chodzi do przedszkola, co się dzieję z jego kolegami, dlaczego nie chodzi na plac zabaw/basen/kulki itp.
3. Przedstaw dziecku zasady higieny, jasno tłumacząc, po co tak często myje ręce, jakie niesie to ze sobą skutki.
4. Bądź wzorem dla dziecka, to czego wymagasz od dziecka, wymagaj także od siebie.
5. Odpowiadaj dziecku na każde pytanie, jak nie znasz odpowiedzi, powiedz "nie wiem", ale nie zbywaj go, mówiąc "porozmawiamy potem". Dzieci poprzez zadawanie pytań redukują poczucie lęku.
6. Zadbaj o rytuały i bardzo przewidywalne otoczenie, daje to dziecku poczucie bezpieczeństwa.
7. Wymagaj od dziecka tego samego, co wcześniej, czas kwarantanny to nie czas urlopu/ferii. Stabilność jest bardzo potrzebna.
8. Podczas rozmów warto opierać się na faktach, rzeczywistych informacjach, nie na domysłach, obawach.

W załączniku materiał obrazkowy pomocny podczas rozmów z dzieckiem dotyczący koronawirusa.
Data dodania: 2020-04-01 12:45:54
Data edycji: 2020-04-01 12:47:39