Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Jak zachować cyfrową higienę w czasach izolacji w domu?

Jak zachować cyfrową higienę w czasach izolacji w domu?

Szanowni Państwo,


doskonale wiemy, że większość z nas dorosłych, jak i dzieci w obecnym okresie korzysta ze wzmożonej ilości z narzędzi wysokiej technologii. Zarówno nasza praca zdalna, jak i zadania dla dzieci (szkoła online, zadania w plikach itp.) opiera się głównie na elektronice, internecie itp. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że trudno w tych czasach obejść się bez tych ułatwień oraz możliwości, jest to dobroć cywilizacyjna, która na co dzień ułatwia nam życie i umila czas, natomiast o ile, dorośli mają możliwość większej kontroli samego siebie, o tyle dzieciom jest zdecydowanie trudniej zadbać o higienę cyfrową. Nadużywanie technologii cyfrowej w przypadku dzieci może nieść negatywne skutki w ich zachowaniu i rozwoju, oto niektóre z nich:
- rozdrażnienie
- trudności ze snem
- zachowania agresywne
- zmniejszony apetyt (lub budowanie nieprawidłowego wzorca spożywania posiłku np.przy bajce)
- utrudniona współpraca z dzieckiem
- niechęć do kontaktu na korzyść gier czy bajek
- poczucie ogólnego "nudzi mi się"
- trudności z koncentracją i motywacją do działania
- opóźniony rozwój mowy u młodszych dzieci.
Symptomy te można zauważyć nie tylko wtedy, kiedy treści są nieodpowiednie dla wieku dziecka, ale i też gdy dziecko spędza za dużo czasu przed ekranem.


Przedstawiam parę wskazówek, jak uregulować korzystanie z wysokich technologii u Państwa w domu. Zróbmy to po to, aby zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo dzieci oraz aby technologie nam pomagały, a nie szkodziły.
1. Zasady powinny być ustalone ze wszystkimi domownikami, natomiast indywidualnie w zależności od i wieku członka rodziny i jego potrzeb (np.mama która pracuje zdalnie na komputerze, będzie korzystała z niego częściej niż 4-latek, który chce obejrzeć bajkę)
2. Zasady powinny być jasne i konkretne
3. Ustalenie limitów
- dzieci do 2r.ż.bez ekranu
- dzieci 2-5 r.ż do godziny, najlepiej w obecności rodziców (wspólne oglądanie filmu, bajki, podczas której jest czas na komentowanie treści)
- 6-12 do 2 godzin
- dorośli powinni zadbać o swoje limity :)
Przy limitach ważne są również treści, na które pozwala rodzic i ich kontrola.
4. Każdy domownik na 2h przed snem nie korzysta już z ekranu, proszę dać sobie szanse i odczuć wzmożoną jakość snu z tego powodu, a po 2 tygodniach zauważą Państwo znaczącą różnicę w funkcjonowaniu
5. Posiłki spożywamy bez ekranu, jest to wspólny czas dla rodziny, czas na wspólne rozmowy, dodatkowo, dzieci mają świadomość tego, co jedzą i w jakich ilościach- przy bajkach tracą nad tym kontrolę
6. Podczas aktywności ruchowej, zabawy, wspólnego gotowania, nie korzystajmy z wysokich technologii- jest to czas na świadome przebywanie i działanie z członkami rodziny.
Mam nadzieję, że chociaż po części skorzystają Państwo ze wskazówek i wezmą pod uwagę świadome korzystanie z wysokich technologii.


z serdecznymi pozdrowieniami
Natalia Sołtysiak, psycholog

Data dodania: 2020-04-20 15:44:21
Data edycji: 2020-04-20 15:45:18
Ilość wyświetleń: 529

"Dziecko chce być dobre.

Jeśli nie umie-naucz, jeśli nie wie-wytłumacz, jeśli nie może-pomóż"

Janusz Korczak
godło Polski - link do strony głównej
Kontakt

81-007 Gdynia

ul. Chylońska 237

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej